Kalendarium 

2

 

Logo NOT

 

Marzec 2022

Konferencja SITPF

CERN i Gamma Factory – Produkcja Materii, Antymaterii i Ciemnej Materii

24 marca 2022 godz. 19:00 (CET)


Szanowne Kolezanki, Szanowni Koledzy,
Szanowni Panstwo,
Zarząd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji ma zaszczyt zaprosic Państwa do udziału w konferencji zatytułowanej „CERN i Gamma Factory – Produkcja Materii, Antymaterii i Ciemnej Materii”, w czwartek 24 marca 2022 roku, godz. 19:00 czasu srodkowo-europejskiego, w Bibliotece Polskiej w Paryżu i przez Zoom.

Afisz 2022 03 24H

CERN, Centre Européen des Recherches Nucléaires w Genewie to jedno z największych i najbardziej prestiżowych laboratoriów naukowych na świecie. Nasz Konferansjer dr hab. Mieczyslaw Witold Krasny prowadzi tu z zespołem naukowców badania nad budową Wszechświata... projekt o którym będzie mowa nosi nazwę Gamma Factory.
Rejestracja : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Link do konferencji zostanie przeslany osobom zarejestrowanym w dniu konferencji

W Krasny

Mieczysław Witold Krasny jest absolwentem Wydziału Elektroniki, Automatyki i Elektrotechniki na AGH, oraz równolegle Fizyki Teoretycznej na Uniwesytecie Jagiellońskim. W 1983 r zrobił doktorat z fizyki współpracujac z CERN i UJ, a w 1987 habilitację pracując na Uniwersytecie Stanford i UJ. Kierował licznymi projektami w Europie i USA, zajmując się miedzy innymi: poszukiwaniem czastek ciemnej materii, pomiarami struktury protonu czy tez koncepcją zderzacza elektronów z jonami (Hamburg), będącego w chwile obecnej głównym projektem akceleratorowym w USA.
RESUME. „Rozpocznę moje seminarium od podsumowania naszego obecnego rozumienia materii: jej podstawowych elementów budulcowych, ich właściwości i wzajemnych oddziaływań. Antymateria zostanie wprowadzona jako naturalna konsekwencja prostoty i symetrii praw fizyki. Użyję podobnych argumentów „prostoty”, których konsekwencja jest prawdopodobne istnienie, jeszcze nieodkrytej, nowej formy materii, zwanej ciemną materią. „Gamma Factory”- projekt, który teraz rozwijam w CERN – będzie mógł wytwarzać makroskopowe ilości materii i antymaterii i - jeśli istnieją - także cząstki ciemnej materii. Po krótkim wprowadzeniu do projektu „Gamma Factory” opowiem o niezbędnych krokach na długiej ścieżce od koncepcji projektu do jego praktycznej realizacji w międzynarodowym laboratorium CERN pod Genewa. Analizując je opowiem o organizacji badan naukowych w tym ośrodku”.
Zapraszamy serdecznie na ten pasjonujący wieczór.

Z najlepszymi pozdrowieniami,
Krystyna Liziard, Prezes SITPF


www.sitpf.fr
Présence Linkedin i Facebook (id : Association des Ingénieurs et Techniciens Polonais en France)